Hogyan szűrjük ki a deepfake-et? – Itt tartunk most a digitalizáció terén
Mindenekelőtt érdemes tisztázni, mi is az a deepfake. Ebben a műsorvezető, Kovács Gergely AR- és VR-kutató segítségére Papp László programtervező matematikus és Andersen Dávid újságíró, kommunikációs szakember voltak: egyikük kifejezetten pozitívan festette le a podcastben a jövőt, hogy képesek leszünk uralni a technológiát, a másikuk szerint azonban a mostaninál is sokkal durvább idők várnak ránk a digitális térben. De Andersen Dávid emlékeztetett, hogy nem kell túlgondolni a deepfake jelentőségét, hiszen még egy ügyetlenebb Photoshop-kép is képes milliókat megvezeteni. Viszont amíg egy fotó nem mozog, és nem szól hozzánk, addig a deepfake-nél bárki biológiai adottságait hamisíthatjuk, hogy a szájába adjunk olyan gondolatokat, amiket nem mondott, vagy úgy viselkedjen, ahogy amúgy nem tenné, mindezt tipikusan rosszindulatú célzattal – foglalta össze Papp László. Ehhez nincs szükség profi tudásra, elérhető lakossági szinten is.
Ami miatt a programtervező matematikus viszont optimista az az, hogy szerinte jelenleg az emberiség digitálisan írástudatlan, és alkalmatlanok vagyunk a rendelkezésünkre álló technológia észszerű és hatékony használatára. A digitális világ képében teremtettünk egy szörnyet magunknak, de bizakodó, hogy képesek vagyunk felnőni a feladathoz a következő húsz évben. Ezen felül alkalmazkodtunk az információs zajhoz, és keményen kell dolgozni ahhoz, hogy valami elérje az emberek ingerküszöbét. Egyszerűen immunisakká fogunk válni, és a deepfake felét se fogjuk elhinni az optimista forgatókönyv szerint.
Hol tart az MI-technológia, és hol tartunk mi?
Papp László úgy fogalmazott, hogy a ma elérhető mesterséges intelligencia-technológiák harmincévesek, és talán éppen a deepfake vagy a deepfake-ellenesség segíthet a továbblépésben. A másik lehetőség, hogy ebben az erőforráshiány fog segíteni. A szakértő a digitális írástusdásunk jelenlegi szintjét az 1980-as évek szintjéhez hasonlította: ez az, amikor értünk a számítógéphez, tisztában vagyunk a képességeinkkel és a korlátainkkal, és tisztában vagyunk a gép képességeivel, illetve korlátaival. A következő szintet – amikor hatékonyan tudjuk az internetet használni – a 2000-es években kellett volna elérni. Ezután következik az okostelefon és felhőszolgáltatás szintje, majd az MI használati képességének szintje – itt kéne tartanunk ma. Ez azt is kéne jelentse, hogyha valaki deepfake-kel kerül szembe, akkor tudja mi az, valamint tudja, hogy mit csináljon.
Deepfake a filmvásznon
A deepfake-et messze nem csak politikai célra lehet felhasználni: a filmipar előtt egy új világ nyílhat ki. Sőt, Andersen Dávid emlékeztetett, hogy már ki is nyílt, hiszen egy sci-fi-sorozatban előfordult, hogy feltűnt Ronald Reagen, amint egy alternatív valóságban játszódó történetben a NASA nem létező vezetőjével beszélget, a nevén szólítja. Ugyan disztópikus gondolat, de technikailag megoldható az is, hogy egy film egy színész nélkül forogjon le, amennyiben megvan a komplett biológiai állománya grafikai formában. Nemsokára odáig juthatunk, hogy eldönthetjük, kivel akarjuk nézni a filmet: összeválogathatjuk mi a szereplőgárdát.
Arra, hogy hol a mesterséges intelligencia határa, Papp László elmondta, hogy lehet, hogy az MI már zenét is tud szerezni, de ez még nem jelenti azt, hogy úgy fog énekelni, mint Frank Sinatra. Ahhoz meg kell élni az eseményeket, és bizony lesz különbség.
A kiberbiztonság szerepe
A technológia készen áll arra, hogy megóvjon minket például az adathalászoktól, de a rendszeren mégis átcsúszik egy-egy kéretlen e-mail. A többség, nem dől be, ugyanakkor előfordul, hogy néhányan mégis rákattintanak. Papp László ezzel a hasonlattal szemléltette, mennyire fontos az edukáció: meg kell tanítani, hogy ismerjük fel a deepfake-et. Elvileg megvan a lehetőség, hogy kontroll alatt tartsuk, de nagyon fontos, hogy azelőtt kapjuk el a deepfake-et, hogy az internetezők elé kerüljön: ebben segíthetnek a kvantumszámítógépek.
Papp László abban látja az MI továbbfejlődését, hogy mesterség intelligencia ellen mesterséges intelligenciával kell menni, és az elkapja deepfake-et, mielőtt elénk kerül, máskülönben túl kockázatos. De addig is, ha valami gyanús, akkor azt az információt érdemes ellenőrizni és validálni. Nagyon fontos, hogy használjuk a megbízható tényellenőrző oldalakat – zárult a beszélgetés.
A teljes adás ezen a linken érhető el.