A blockchain kifejezésről az emberek többségének a kriptovaluták ugranak be, legújabban pedig az úgynevezett nem helyettesíthető tokenek (angol nevükön: non-fungible token, NFT), amelyek a digitális műkincskereskedelemben terjedtek el.

Azt már kevesebben tudják, hogy a blockchain technológia a megbízható digitális adattárolásról szól. A digitalizálódó gazdaságban ugyanis alapvető elvárás, hogy az adatok hitelessége ne a jogszabályok betartásán, illetve az – akár minden adatot módosítani képes – rendszergazda megbízhatóságán alapuljon, hanem azt maga az alkalmazott technológia biztosítsa. Ennek a kulcsa az enterprise blockchain technológia, amit üzleti partnerek közötti zárt hitelesítő megoldások kialakítására már több cég elkezdett használni. Lássunk néhány területet, ahol a blokkláncot használni tudjuk vagy fogjuk. Az anyag létrehozásában szakértői segítséget kaptunk Solymos Gyulától, a 4iG műszaki vezérigazgató-helyettesi tanácsadójától. A vállalat az adathitelesítés terén számos iparági megoldási lehetőséggel foglalkozik, amelyeket a szakmai konzultáció keretein belül gyakorlati példákkal is prezentáltak.

1. Egészségügy

A koronavírus elleni oltások kapcsán manapság sűrűn emlegetett Pfizer gyógyszergyártó óriás Pharma Ledger nevű projektje olyan méretezhető blokklánc-platformot hoz létre, amelyet az ellátási láncban előforduló referencia-használati esetek, klinikai vizsgálatok és egészségügyi adatok alapján validálnak.

A Covid miatt manapság még inkább fókuszba került egészségügy is egyre adatintenzívebb terület, az adatok megbízhatósága ugyanis kulcskérdés. Ezt felismerve a 4iG egy Genomikai K+F projekt keretében olyan Laborinformatikai (LIMS) megoldás kifejlesztésébe kezdett, amely a mintavételezéstől a szállításon át a teljes laborfolyamatot, valamint a laborgépek karbantartását és az azt üzemeltető személyzet képzettségét is képes hitelesen követni. Ezáltal a végeredményként megszülető laboreredmény előállítása visszakövethető és hiteles adatokon alapul.

2. Jelzáloghitelezés

Magyarországon elsőként a Magyar Nemzeti Bank ismerte fel a blockchain adathitelesítésben rejlő lehetőséget, ezért útjára indított egy projektet, amelyben az EAC-4iG konzorciuma az abban résztvevő 13 biztosító és 33 bank között egy blockchain adathitelesítő megoldást épít ki. A fejlesztés elkészülte után a blokkláncban tárolt adatokban a bankok és a biztosítók feltétel nélkül megbízhatnak, amely elsőként a jelzáloghitelezésben fogja gyorsítani a bankok és a biztosítók közti munkafolyamatokat, papír helyett digitális térbe helyezve az adatokat.

3. Ipar 4.0 megoldások

A blockchainnek a sokasodó szenzorok által szolgáltatott adatok hitelesítésében is kulcsszerepe lehet. Amennyiben a gyártás során a munkafolyamatok és minőségellenőrzési adatok hitelesíthetők, úgy a beszállítói láncon végig vezetve azt, egy-egy termék előállításának folyamata, tanúsítványa, a garanciális és szavatossági, javítási, újrahasznosítási adatai is nyomon követhetők.

4. Mezőgazdaság, élelmiszeripar

Az adatok egyre nagyobb tömegű megjelenése akaratlanul is ki fogja kényszeríteni, hogy a hitelességről gondoskodjunk, mivel azok csak így lesznek piacképesek az adatcsere-piacon. A mezőgazdaságban a digitális adatgyűjtés egyik legfőbb eszközét, az Excel-táblázatkezelőt a Forbes magazin egyik cikke már évekkel ezelőtt a világ egyik legveszélyesebb programjának minősítette, mivel az abban tárolt adatok egy laikus által is könnyen átírhatók vagy akár véletlenül is módosíthatók, így az abban tárolt adatok hitelessége erősen megkérdőjelezhető.

Az adatalapú gazdálkodás megteremtéséhez különösen fontos, hogy az agráriumban és az élelmiszeriparban létrejöjjön a hiteles digitális adat fogalma, amelyben a termelési lánc minden tagja és a szakigazgatás is megbízhat. Ennek megvalósítására kínál számos területen lehetőséget a blokklánc technológia és az az adathitelesítő megoldás, amelynek megvalósításán a 4iG dolgozik. A már említett blockchain-alapú Laborinformatikai-rendszer (LIMS) az állategészségügyben, illetve az élelmiszerelőállítás és az agrárlabor-vizsgálatok (például talajminta) területén is alkalmazható lesz.

A blockchain technológia a gazdálkodás során frissen keletkező adatokon túl a termelőkénél és a szakigazgatási szervezeteknél már meglévő agrár-adatvagyon aktuális állapotának úgynevezett „snapshot” hitelesítésére, valamint megosztásának és felhasználásának követésére is alkalmas. Ez azt jelenti, hogy amikor ezen adatokat a jövőben fel szeretnénk dolgozni, elemezni, vagy éppen mesterséges intelligencia algoritmusok betanítására szeretnénk azokat felhasználni, ellenőrizhetővé válik, hogy a hitelesítés óta eltelt időszakban ezen adatok módosultak, sérültek, vagy egy esetleges hackertámadás során korrumpálódtak-e.

5. Adathitelesítés

A 4iG egy olyan, az adatok kriptográfiai módszerekkel előállított „ujjlenyomatának” letárolásával működő megoldáson is dolgozik, amely segítségével a gazdálkodás során előálló szenzor vagy GPS adatai, illetve a dokumentumok már a keletkezésükkor úgy hitelesíthetők, hogy a termelő tulajdonát képező adatok nem kerülnek külső szerverre. E megoldással a jövőben biztosíthatóvá válik, hogy a felhőben, különböző szolgáltatóknál vagy a gazdálkodó merevlemezein tárolt adatok változatlansága a keletkezésük után hónapokkal, vagy akár évekkel is igazolható legyen. Ez a blockchain-technológián nyugvó megoldás ezáltal meg fogja teremteni a hiteles és megbízható digitális adat fogalmát, amely az adatalapú gazdaság egyik legfontosabb alappillére.

6. Vegyipar

Az egyik legérdekesebb – és persze sokakat megosztó – terület a vegyszerhasználat követése, illetve a felhasználás csökkentésének elősegítése. Ha megteremtjük annak lehetőségét, hogy hitelesen rögzíthessük a permetezőgépek tartályába tett hatóanyagokat, a permetezőgép GPS- és ISOBUS-adatainak, vagy a jövőben a drónok repülési adatainak hitelesítésével igazolhatjuk, hogy azokat mely földterületeinkre, milyen dózissal juttatjuk ki. Ha hitelesek a permetezési adataink, akkor a precíziós kijuttatást, illetve a csökkentett mennyiség használatát a szakigazgatás akár premizálhatná is a támogatásoknál, így hozzájárulva az EU zöldítési és nagyívű vegyianyag-felhasználás csökkentési terveinek megvalósításához.

Bár ez jelenleg utópisztikusnak hangzik, de sok ajtót megnyithatnak, ha a gazdálkodás során gyűjtött adatok – GPS-követés, imputanyag-kijuttatás, egyéb munkavégzés stb. – blockchain általi hitelesítése megvalósulna. A szakigazgatással megoszthatnák adataikat a teljeskörű adatgyűjtéssel rendelkező gazdálkodók, így teljesítve a bevallási kötelezettségeiket. Ennek köszönhetően jóval kevesebb adminisztrációra lenne szükség, és a teljes termékelőállítás átláthatósága is megvalósulna.

7. Smart Contract avagy „Okosszerződés”

A blockchain technológia a jövőben azt is lehetővé teszi, hogy a gazdák papír és pecsét nélkül elektronikusan szerződhessenek a partnereikkel, integrátorokkal, bérgép-szolgáltatókkal, vagy akár biztosítási termékeket vegyenek igénybe. Ezen digitális szerződések előnye, hogy a benne leírt tranzakciók hiteles adatokkal igazolt teljesülése esetén – például, ha bérgéppel megművelnek egy földterületet – a pénzügyi tranzakció is automatikusan megtörténhet.


Az anyagot Solymos Gyula, a 4iG műszaki vezérigazgató-helyettesi tanácsadója közreműködésével készítettük.